Corona Virüsün Düğün Fotoğrafçılığı Üzerindeki Etkileri


Corona Virüsün Düğün Fotoğrafçılığı Üzerindeki Etkileri
Corona Virüs

Corona Virüsün Düğün ve Düğün Fotoğrafçılığı Üzerindeki Etkileri

2019 yılının aralık ayından beri Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Corona Virüsü, farklı birçok sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bu sektörlerden biri de, hiç şüphesiz ki düğün fotoğrafçılığı sektörü olmuştur. Peki, Corona virüsünün düğün ve düğün fotoğrafçılığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Corona Virüsün  Düğün Fotoğrafçılığı Üzerindeki Etkileri

Corona Virüsünün Düğün Sektörü Üzerindeki Etkileri

Corona Virüsün Düğün Fotoğrafçılığı Üzerindeki Etkileri
İstanbul Masal Fotoğrafçısı

Öncelikle virüsün düğün sektörü üzerindeki etkilerine baktığımızda, aynı zamanda düğün fotoğrafçılığı üzerindeki olumsuz etkilerini de daha iyi görebiliriz. Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip corona virüs, ülkemizde de her geçen gün artan bir sayıyla insanların ölümüne sebep olmaya devam ediyor.

Corona Virüs Artık Tüm Dünyada

Şu ana kadar dünya genelinde 100 binden fazla insanın öldüğü tahmin edilirken, corona virüs vaka sayısı da 1,5 milyona yaklaşmış durumda. Bu rakamlara baktığımızda virüsün hızlı bir şekilde yayıldığını, ancak karantina şartlarını iyi uygulayan ülkelerde ise sayının düştüğünü görmekteyiz.

Bu da başta düğün olmak üzere çeşitli toplu etkinliklerin, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla yasaklanmasını gerektirmiştir. Dolayısıyla dünya çapında birçok düğün planı iptal edilmiş, hatta düğün olmadan evlilik yapmak istemeyen çiftler evlilik planlarını daha ileri bir tarihe ertelemiştir.

Düğün sektörü dışında neredeyse tüm sektörleri olumsuz şekilde etkileyen corona virüs, düğünlerin iptal edilmesi ile birlikte bu merasimleri bağlı olan tüm sektörler üzerinde ekonomik olumsuzluklara sebep olmuştur.

Ancak düğün sektöründe yaşanan bu durgunluk,  insanların gelecekte planladıkları düğünler için hazırlıklarını online ortamlarda yapmaya başlamalarına neden olmuştur. Bu hazırlıkların ise düğün ve alakalı sektörlere katkısı, yok denecek kadar azdır. Çünkü virüsün ne zaman ortadan kalkacağı ve insanların neye göre planlar yapacağı hakkında hiçbir öngörü bulunmamaktadır.

Bu nedenle davetiye basımı, düğün fotoğrafçısı ayarlanması, düğün salonu kiralanması ve bu alanda kullanılabilecek hizmetler ile ilgili bir randevu almak ya da ön ödeme yapmak söz konusu olmamaktadır.

Corona Virüsünün Düğün Fotoğrafçılığı Üzerindeki Etkileri

Corona Virüsün Düğün Fotoğrafçılığı Üzerindeki Etkileri
İstanbul Masal Fotoğrafçısı

Yukarıda saydığımız gibi düğün sektörünü önemli ölçüde olumsuz etkileyen virüs, düğün fotoğrafçılığı üzerinde de ekonomik anlamda ağır tahribatlara neden olmuştur. Küçük çaplı nikâh merasimleri düzenlenmiş ve düzenlenmeye devam ediyor olsa da, bu tip merasimlerde düğün fotoğrafçısının işleri biraz daha azalmış olduğu için, birçok düğün fotoğrafçısı bu durumdan olumsuz olarak etkilenmeye devam etmektedir.

Ancak tarihi belli olmasa da salgın geçtikten sonraki dönem için bir düğün planınız varsa, sektörün bir anda yoğunlaşma ihtimaline karşı şimdiden düğün fotoğrafçılarından belirli aralıklar için randevu talep etmeniz faydalı olacaktır. Dünyada milyonlarca insanda olduğu gibi Türkiye’de de binlerce insan, evlilik planlarını ertelemiştir.

Bu yüzden salgının bitmesinin ardından evlilik sayılarında ciddi bir patlama yaşanması beklenmektedir. Bu patlama sebebiyle virüsün ortadan kalkmasının hemen ardından, kaliteli düğün fotoğrafçısı bulmakta ciddi sıkıntıların yaşanması beklenmektedir.


Leave a comment


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
× Bize Ulaşın