Düğün Fotoğrafçılığı İçin Pratik İpuçları


Düğün fotoğrafçılığı özel yetenek ve tecrübe gerektiren bir iştir. Evlenen çift için neredeyse en önemli görevi üstlenen düğün fotoğrafçıları çiftin yıllar sonra dahi hayatlarının en unutmaz gününde çekilmiş olan fotoğraflara dönüp bakarlar. Bu nedenle düğün fotoğrafçısı işini profesyonel olarak yapmalı, en güzel kareleri yakalamalıdır. Her meslekte olduğu gibi düğün fotoğrafçılığı mesleği için de işe yarar pratik ipuçları bulunur.

Müşteri Memnuniyetine Öncelik Vermek

Çiftler için en özel gün olarak kabul edilen düğün günü sorunsuz ve istekleri doğrultusunda geçmelidir. Bu nedenle mutlaka çiftin özellikle altını çizdiği noktalara dikkat etmek gerekir. Çiftle samimi bir iletişim kurmak, ne istediklerini öğrenmek önemlidir. Ön buluşmalarda mutlaka çifti tanımalı, nelere önem verdiklerini, nasıl fotoğrafları beğeneceklerini öğrenmek gerekir. Fotoğraflar için karede neler dikkat çekmeli, kimlere ve hangi anlara özen gösterilmesi gerektiği not alınmalıdır. Önceden fiyat konusunda anlaşma yapmalı iki taraf için de işin sonunda yaşanacak tatsız sürprizleri engellemek doğru olacaktır.

Düğün fotoğrafçılığı için pratik ipuçları
İstanbul Masal Fotoğrafçısı

Her Zaman Yedek Ekipman Taşımak

Düğün günü çekimler esnasında bir fotoğrafçının başına gelebilecek en felaket durumlardan teknik aksaklıklar yaşamasıdır. Teknolojik aletler her an bozulabilir, kablo problemi gibi farklı sorunlar yaratabilir. Bu nedenle düğün fotoğrafçısı yanında her zaman yedek ekipman bulundurmalıdır. 

Yedek ekipman içerisinde;

  • Farklı lensler
  • Dolu batarya/pil
  • Batarya şarj kablosu
  • Kablo
  • Hafıza kartı
  • Kamera

İşini profesyonel olarak yapan düğün fotoğrafçıları her şartta yedek ekipmana sahip olurlar. Ancak yine de işe başlamadan önce yedek ekipmanı kontrol etmek, tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Pratik İpuçları
İstanbul Masal Fotoğrafçısı

Yardımcı İle Çalışmak

Düğün fotoğrafçılığı işi tek başına üstesinden gelinmesi kolay olmayan bir meslektir. Bu nedenle her zaman bir yardımcı ile çalışmak en doğru tercih olacaktır. Düğün fotoğrafçısı seçeceği yardımcı konusunda belirli kriterler belirlemelidir. Yardımcısı olacak kişinin enerjisinin yüksek olması, neredeyse bir profesyonel kadar işin teknik kısmını biliyor olması, pratik ve atik olması gerekir. İşini severek yapan kişilerle çalışmak her zaman işin verimini ve kalitesini arttırır. Profesyonel düğün fotoğrafçısının yetişemediği durumlarda veya yardıma ihtiyacı olduğu durumlarda hızlı ve doğru şekilde işleri yürütmesi beklenen yardımcı bu işte joker eleman olarak görülür.

Düğün Fotoğrafçılığı Ve Doğru Anı Yakalayabilmek

Düğün geceleri pek çok duygusal an ile doludur. Gelin ve damadın sayısız unutulmaz anlar yaşadığı düğün içinde düğün fotoğrafçısının en güzel anları yakalaması beklenir. Pasta kesilirken, çift dans ederken, taraflar “evet” cevabını dudakları arasından çıkartırken, çiftler aileleri ile sarılırken düğün fotoğrafçısı her zaman tetikte olmalıdır. Kaçırılan hiçbir anın geri dönüşü yoktur. 

Bu bilinçte hareket eden düğün fotoğrafçısı her anı özenle seçmeli, en doğru anı yakalamalıdır. Düğün fotoğrafçılığı işinde daha fazla müşteriye sahip olmak, ortaya konulan işlerin beğenilmesi ve dilden dile tavsiye edilmesi ile gerçekleşir. Bu nedenle müşteriler tarafından beğenilen her kare gelecek potansiyel işlerin davetiyesidir. Düğün fotoğrafçısı ne kadar etkileyici ve doğru anı yakalarsa o kadar beğenilir ve talep görür.

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Pratik İpuçları

Modayı Takip Etmek ve Yeniliklere Açık Olmak

Popüler kültür çerçevesinde her geçen gün fotoğraf modası da değişiyor. Çiftler düğün fotoğraflarını en yeni modaya göre çekilmek istiyorlar. Bu nedenle düğün fotoğrafçısı modayı takip ederek en çok talep gören ve beğenilen kompozisyonları tercih etmeli, mekan konusunda sınır tanımamalıdır. Pek çok farklı fotoğraf çekim tekniği ve çekim mekanı bulunuyor. Bilinenin aksine yeni mekanlar seçmek, farklı teknikler kullanmak da özel olan bu günün kişiselleşmesi ve eşinin benzerinin bulunmamasını sağlayarak beğeni toplar. Fotoğraf konusunda sınır tanımayan fikirler bulmak ve üretmek düğün fotoğrafçısının yapması gereken görevlerden biridir.

Düğün Fotoğrafçılığı İçin Tecrübe ve Öz Eleştiri

Bir düğün fotoğrafçısının her fotoğrafı mükemmel olarak çekmesine imkan yoktur. Pek çok hatalı veya ayarları kaymış fotoğraf ortaya çıkar. Bu fotoğraflardan ders çıkartmak ve öz eleştiri yaparak gelecek çekimlerde daha az hata ile işi bitirmek yapılacak en profesyonel yöntemdir. Fotoğraf çektikçe el alışkanlığı kazanmak, daha kaliteli işler başarmak tecrübe edinmek bu işin kilit noktasıdır. tecrübe her alanda olduğu gibi bu meslekte de şarttır. Düğün fotoğrafçısı seçerken de bu işi yıllardır yapan İstanbul düğün fotoğrafçısı tercih etmenizi tavsiye ederiz.


Leave a comment


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
× Bize Ulaşın