Düğün Fotoğrafçılığı


Fotoğrafçılık mesleğinin en zor dallarından biri olan düğün fotoğrafçılığı son dönemde çok fazla rağbet görmeye başladı. Çiftler en unutulmaz günlerinden arda kalacak hatıraların somut hale gelmesi için özenle seçtikleri düğün fotoğrafçısından yüksek performans bekliyorlar. Evlenmek üzere olan çiftler, dans ederken, pasta kesilirken ve daha pek çok hatırayı dönüp baktıklarında heyecanlanacakları karelere sığdırmak istediklerinden profesyonel düğün fotoğrafçısı arayışına giriyorlar.

düğün fotoğrafçılığı
İstanbul Masal Fotoğrafçısı

Düğün Fotoğrafçılığı Nedir?

Düğün fotoğrafçısı olmak için deneyim ve ekipman bilgisi gerekir. Düğün fotoğrafçılığı sorumluluk ve profesörlük gerektiren bir meslektir. Profesyonel bir düğün fotoğrafçısının işini oldukça titizlikle yapması beklenir. Çiftler için tekrarı olmayan ve hayatları boyunca hatırlayacakları o özel günden düzgün ve net kareler yakalamak, doğru anları ölümsüzleştirmek ile görevlidirler. Düğün sonrası çiftler için geride kalan tek somut şeyler düğün fotoğrafçılarının yakaladıkları anlardır. Bu yüzden düğün fotoğrafçılığı oldukça önemli bir meslektir. 3 ile 5 saatlik bir süre içinde gelin ve damadın bu özel gününü paylaşan düğün fotoğrafçıları işlerini serinkanlılık ve planlı bir şekilde gerçekleştirmeliler.

Profesyonel Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Olmalıdır?

Çiftler düğünlerinde yanlarında olacak düğün fotoğrafçısını büyük bir titizlikle seçmeye dikkat ediyorlar. Hem düğünde bir aksilik yaşamamanız hem de düğün sonrasında problem çıkmaması açısından gerçekten de düğün fotoğrafçısı seçerken dikkat etmenizi, belirli kriterler doğrultusunda düğün fotoğrafçısı seçmenizi öneririz.

 • Sizin ne istediğinizi anlamalı, size istekleriniz doğrultusunda yardımcı olmalıdır.
 • Sizin ona güvenmenizi ve onun karşısında rahat olmanızı sağlamalıdır.
 • Duygularınızı yansıtabilen, doğru anlarda ve pozlarda kareler yakalayabilecek potansiyelde olmalıdır.
 • Dış çekimler esnasında ışığı, ayrıntıları ve çevresel etkileri iyi ayarlayabilmelidir.
 • Doğal kareler yakalayabilmeli, çiftleri doğru şekillerde yönlendirebiliyor olması gerekir.
 • Kaliteli ekipman ile çalışıyor olması gerekir.
 • Yaratıcı ve iyi bir görsel zekaya sahip olmalıdır.
 • Yeni trendleri takip ediyor olması ve o trendleri uygulayabiliyor olması gerekir.
 • Fotoğrafa duyguyu yansıtabiliyor olması gerekir.
 • Pratik, hızlı ve net olmalıdır.
 • İyi bir gözlemci olması gerekir.
 • Yanında yardımcı asistanı olması daha kaliteli hizmet vermesini sağlar.

Bu kriterlerin dışında kişisel olarak belirleyeceğiniz kriterler de olabilir. Önemli olan gerçekten işini severek ve doğru şekilde çalışan biriyle beraber bu süreci sürmektir.

düğün fotoğrafçılığı
İstanbul Masal Fotoğrafçısı

Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Düğün fotoğrafçısı olabilmek için her zaman bir diploma aranmamaktadır. Bu işte asıl önemli olan referans alabiliyor olmaktır. Çektiğiniz fotoğraflar ne kadar beğenilir ve dilden dile övgü alırsanız bu meslekte iş yapma ihtimaliniz o kadar artar. 

Yetenekli olmak, işin püf noktalarını bilmek ve ekipmanı iyi kullanabilmek gibi noktaları başardıktan sonra üstüne bir de doğru iletişim ile çalıştığınız kişilerle bağ kurabilirseniz diploma sahibi olup olmamanızın pek bir önemi kalmıyor. 

Yine de tabi ki her meslekte uzman olabilmek, profesyonelce çalışabilmek için bu işin okulu okumak da gerekiyor. Üniversite’de, Sinema ve Televizyon, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Medyacılık bölümlerinden birinde okuyup, mezun olarak düğün fotoğrafçılığı işini diploma sayesinde profesyonel olarak yapabilirsiniz.

Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Bulunur?

Düğün fotoğrafçısına çalıştığınız organizasyon şirketinden ulaşmanız mümkün. Daha farklı seçeneklere sahip olmak istiyorsanız da internet üzerinden de bu işi profesyonel olarak yapan kişilere ulaşmanız mümkün. Ayrıca referans alarak da seçeneklerinizi çoğaltabilirsiniz. Özellikle yaşadığınız illerdeki fotoğrafçıları internetten listeleyerek kendiniz için en yakın hissettiğiniz ve kriterlerinize en uygun düğün fotoğrafçısını seçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; İstanbul düğün fotoğrafçısı aramasını internetten yaparak sizin için en uygun düğün fotoğrafçısına ulaşmanız mümkün.

Düğün Fotoğrafçısına Sorulması Gereken Sorular Nelerdir?

Düğün fotoğrafçısı seçi yaparken onlara bazı sorular yöneltmeniz kafanızda soru işareti kalmasını engelleyecektir. Doğru ve net sorular sormak, karşınızdakini incitmeyecek şekilde iletişim kurmak bu noktada önemlidir.

düğün fotoğrafçılığı
İstanbul Masal Fotoğrafçısı

Düğün fotoğrafçısına sorulabilecek bazı sorular ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Dış çekim olarak nerelerde çekimler yapıyorsunuz? Bizim seçeceğimiz yerlerde çekim yapmanız mümkün mü?
 • Genellikle ne tür çekimler yapıyorsunuz?
 • Ne kadardır düğün fotoğrafçılığı mesleğini yapıyorsunuz?
 • Önceki işlerinizden fotoğraf görmemiz sizin için sorun olur mu?
 • Çekimler esnasında hangi ekipmanları ve aksesuarları kullanıyorsunuz?
 • Çektiğiniz bütün fotoğrafları albüme ekliyor musunuz yoksa aralarından seçiyor musunuz? Bu fotoğrafları bizim seçmemiz mümkün mü?
 • Çektiğiniz fotoğrafları ham olarak mı teslim ediyorsunuz yoksa üzerinde oynamalar yapıyor musunuz?

Bu soruları kendinize göre ayarlayabilir üstüne daha pek çok soru ekleyebilirsiniz.


Leave a comment


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
× Bize Ulaşın